Aspiring to be the best we can be!

Meet our Staff

SENIOR LEADERSHIP TEAM

 

Headteacher

Vision and Values/Leadership Lead

Designated Safeguarding Lead

 

  • Mrs L Fuller

Deputy Headteacher/Year 4 – Maple Class Teacher

School Improvement/School Performance Data Lead

Deputy Safeguarding Lead 1

 

Assistant Headteacher/SENCO

Inclusion/ Student & Family Support Lead

Deputy Safeguarding Lead 2

UPPER JUNIOR PHASE 

 

Mr D Marshall

Year 6/Spruce Class Teacher

Computing and ICT Coordinator 

Curriculum and Pedagogy Lead

Year 6/Sycamore Class Teacher

PSCHE Lead

(Personal, Social, Citizenship & Health Education)

 

 

 

 

 

 

 

 

Year 5/Poplar Class Teacher

Year 5/6 Phase Lead

Maths Lead

 

Year 5/Oak Class Teacher

Art/Learning Environment Lead

 

  • Miss C Deighan

Literacy KS 2 Lead

On Maternity Leave

 

 

 

 

 

  • Miss N Brown

Higher Level Teaching Assistant

Maths Specialism

 

  • Mrs C Murphy

Higher Level Teaching Assistant

Modern Foreign Languages (MFL) Specialism

Mrs S Ryan

Teaching Assistant

 

LOWER JUNIOR PHASE 

 

  Mrs E Price

Year 4/Maple Class Teacher

History Lead

 

  • Miss J Joseph

Year 4/Larch Class Teacher

Sports & Healthy Schools Lead

  • Mrs K Toms

Year 3/Aspen Class Teacher

Year3/4 Phase Lead

Assessment For Learning Lead

 

 

Mrs  J Taylor

Year 3/Ash Class Teacher

Music Lead

 

 

 

Miss U Armstrong

Year 3/Ash Class Teacher

 

 

Mrs J Flowers 

On Maternity Leave

 

 

 

 

  • Mrs S Smith

Higher Level Teaching Assistant

Reading/Phonics Specialism

Mrs F Peel

Learning Support Assistant

Y3/4 Intervention Specialism

Mrs  L Callaghan

Learning Support Assistant

Y3/4 Intervention Specialism

 

Mrs  P Mulrooney

Learning Support Assistant

Y3/4 Intervention Specialism

 

 

 

 

 

 

 

 

 

INFANT PHASE

  • Mrs E Rice

Year 2/Elder Class Teacher

Y1/2 Phase Lead

Literacy Lead

 

Miss K  Mackie 

Year 2/Beech Class Teacher

Science Lead

Miss A Munro

Year 1/Birch Class Teacher

Maths Lead KS1

  

 

Miss H Majevadia

Year 1/Chestnut Class Teacher

Design Technology Lead

 

  • Mrs M  Coker

Learning Support Assistant

Speech & Language/English as an Additional Language Specialism

 

 

  • Mrs L Bowl 

Higher Level Teaching Assistant

Year 2 Intervention Specialism

  • Mrs S Oakeley

Learning Support Assistant

Year 2 Intervention Specialism

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
EARLY YEARS

Early Years

STAGE 

  • Mrs R Jones

Reception/Willow 1 Class Teacher

Early Years Lead

 

  • Mrs I Coston

Reception/Willow 2 Class Teacher

Religious Education (RE) Lead

 

  • Mrs J Williams

Learning Support Assistant

Early Years Specialism

  • Mrs L Fisher

Learning Support Assistant

Early Years Specialism

  

  • Mrs T Offord 

Learning Support Assistant

Special Educational Needs/Autism Specialism

Student & Family Support Team

  • Mrs C Scotcher

Learning Support Assistant

Social, Emotional, Mental Health (SEMH)/Pastoral Support Specialism

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Karen Robinson 

Learning Support Assistant

  

  • Miss L Phipps 

Learning Support Assistant

Home/School Learning Specialism

 

 

Computing

  • Mrs L Woods

Higher Level Teaching Assistant (HLTA)

Computing/ICT Specialism

Online Safety Team

 

Mrs N Sale

Senior ICT Technician

Online Safety Officer/Digital Parent Facilitator

 

 
 

Office Staff

Mrs A Stevenson

School Business Manager 

Online Safety Team

 

 Mrs C Bragger

Finance and Admin Assistant

  • Mrs D Cain

Admin Assistant

School Attendance Support

Breakfast and Afterschool Club 

Mrs  K Querry

Breakfast Club/Cleaner

 

Mrs P Reed

Breakfast Club

Mrs A Akingbade

After School Club Supervisor

Midday Assistants 

Mr J Wight

Site Manager

Mrs P Selby

MDA/Cleaner

 

Mrs O Brennan

MDA

 

Mrs O Jarrett

MDA

Mrs S Finlayson

MDA/Cleaner

 

Cleaners 

` 

Mrs C O'Donnell

Cleaner

 

Mrs H Layzell

Cleaner