Aspiring to be the best we can be!

Meet Our Staff...

Senior Leadership Team

 

 Ms V Morris

Headteacher

Leadership/School Improvement Lead

Designated Safeguarding Lead

Computing & ICT and MFL Lead

Mrs L Fuller

Deputy Headteacher

Assessment Teaching and Learning

Maths/Technology Team, ECT Lead,Year 5/6 Phase,

Safeguarding Deputy Lead 1

Miss C Deighan

SENCO Lead

Student and Family Support Team Inclusion Lead

 Safeguarding Deputy Lead 2

Mrs K Toms

Early Years, Year 3/4 Phase  Global Team Lead 

 

UPPER JUNIOR PHASE 

Mrs J Lyddiatt

Year 6 - Sycamore Class Teacher

Science Lead

Mrs L Dobinson

Year 6 - Spruce Class Teacher

Sport, Dance and Gym Team Lead  


Mrs C Murphy

Year 6 Higher Level Teaching Assistant

Modern Foreign Languages (MFL) Specialism

Miss N Brown

Year 6 Higher Level Teaching Assistant

Maths Specialism

More Able Lead

Mrs A Shine

Year 6 Special Educational Needs Specialism

Mr R Stevenson

Sport and Learning Mentor

Miss R Bailey

Learning Support Assistant

Year 6 Intervention Specialism

 Mrs E Price

Year 5 - Poplar Class Teacher

History Lead

Mrs T Stuart

Year 5 - Poplar Class Teacher

Assessment and LBQ Lead

 

 

Mr A Kehris 

Year 5 - Oak Class Teacher

PSHE/P4C/Votes for Schools Lead

Mrs S Ryan

 Year 5 Higher Level Teaching Assistant

Miss L Phipps 

Learning Support Assistant

Year 5 Special Educational Needs Specialism

 

 

Mrs C Thompson

Learning Support Assistant

Year 5 Special Educational Needs Specialism

 

 

 

LOWER JUNIOR PHASE 

Mrs V Tucker

Year 4 - Larch Class Teacher

Speaking, Listening and Drama Lead

Ms R L Hickey

Year 4 - Maple Class Teacher

Miss U Armstrong 

Intervention Support Teacher

  Mrs S Smith

Year 4 Higher Level Teaching Assistant

Reading/Phonics Specialism

Mrs D Schafer

Learning Support Assistant

Year 4 Special Educational Needs Specialism

Ms N Iweha

Year 3 - Ash Class Teacher

 

 

Mrs J Sethi

Year 3 - Aspen Class Teacher

Literacy, Reading and Phonics  Team Lead

 

  

 

 

Mrs F Peel

Year 3 Higher Level Teaching Assistant

 

 

 

Mrs  P Mulrooney

Learning Support Assistant

Year 3 Intervention Specialist

 

 

 

THE TREEHOUSE

 Mrs C Scotcher

Treehouse Higher Level Teaching Assistant

Special Educational Needs Specialism

 

 

 

 

 

  Mrs T Offord 

Learning Support Assistant

Special Educational Needs 

 & ELSA Specialism

 

 

 

 

 

 

Mrs G Steele

Learning Support Assistant

Special Educational Needs Specialism

 

 

 

 

 

 

INFANT PHASE

RECEPTION PHASE

 

Miss A Clarke

Reception - Willow 1 Class Teacher

Miss M Timcke

Reception - Willow 1 Class Teacher

Reading and Phonics Team Lead

 

Mrs J Williams

Reception Higher Level Teaching Assistant

Early Years & ELSA Specialism

Mrs L Fisher

Learning Support Assistant

Early Years Specialism

Ms S Vallis

Learning Support Assistant Early Years Specialism

 

 

 

 

 THE ORCHARD ROOM

Mrs J Veitch

The Orchard Room Higher Level Teaching Assistant

Special Educational Needs Specialism

Mrs K Spalding

Learning Support Assistant

Special Educational Needs Specialism

Ms D Finlayson

Learning Support Assistant

Special Educational Needs Specialism

 

COMPUTING TEAM/SAFEGUARDING

OFFICE STAFF

BREAKFAST AND AFTER SCHOOL CLUB

Mrs O Jarrett

Breakfast Club/After School Club

 

Mrs S Metcalf

Breakfast Club

Miss S Cumbers

After School Club

 

 

Lunchtime Team

Mrs O Jarrett

Lunchtime Team

 

Mrs P Selby

Lunchtime Team

Mrs S Metcalf

Lunchtime Team

 

Mrs C Scoropan

Lunchtime Team

 

Site Team

 Mr A Cretu

Site Team

Mr T Galsworthy

Site Team

 

Mrs P Selby

Cleaner

 

Mrs H Layzell

Cleaner

 

Mrs S Khatun

Cleaner